Jakie puzzle dla dzieci wybrać w zależności od wieku

Puzzle dla dzieci nazwać można też domową siłownią dla mózgu i nie będzie to przesadzone sformułowanie. Dopasowywanie do siebie różnych kształtów jest wymagającym ćwiczeniem, które stymuluje dynamicznie rozwijający się umysł malucha. Podczas zabawy puzzlami stymulowane są jednocześnie obie półkule mózgowe, ponieważ układanie wymaga zarówno procesów logicznego myślenia, jak i uruchomienia pokładów kreatywności i wyobraźni przestrzennej, aby odtworzyć wzorcowy obrazek z opakowania.

Jakie puzzle wybrać w zależności od wieku dziecka

Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych zestawów, dopasowanych do użytkowników zarówno pod względem wieku, stopnia rozwoju, jak i zainteresowań. 

Puzzle klockowe dla najmłodszych

Puzzle dla dzieci w kształcie klocków różnią się od tych tradycyjnych. Nie posiadają charakterystycznych wypustek, a jedynie obrazki na poszczególnych bokach klocka. Zadaniem dziecka jest ułożenie całościowego, logicznego obrazka poprzez obracanie klocka i dopasowanie narysowanych elementów do siebie. Takie puzzle są bezpieczna dla małych dzieci, ponieważ ich znacznie rozmiary uniemożliwiają połknięcie elementów układanki.

Puzzle drewniane dla dbających o planetę

W ostatnich latach drewniane zabawki zyskały znacząco na popularności. Drewniane puzzle wpisują się w ekologiczny nurt, są bezpieczne zarówno dla planety, jak i dla użytkowników. Charakteryzują się dużą wytrzymałością, przez co często przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Drewniane układanki mogą tworzyć wiele wzorów, dostępne są w różnym stopniu skomplikowania, przez co stają się odpowiednie dla dzieci w różnym wieku.

Puzzle magnetyczne dla podróżników

Ten typ puzzli jest doskonałą propozycją na spędzenie czasu w podróży czy na wakacjach, bez obawy, że pojedyncze elementy się rozsypią i pogubią. Zestaw składa się z magnetycznej podstawki oraz różnych elementów w zależności od tematyki całości. Na planszy dziecko może układać dowolne scenki i obrazki, a ograniczeniem pozostaje tylko wyobraźnia malucha.

Przemyśl, czego oczekujesz od puzzli dla dzieci i wybierz te odpowiednie dla Ciebie i Twojego dziecka!