Zalety układania puzzli przez dzieci

Puzzle dla dzieci to ponadczasowy sposób na kreatywne spędzenie czasu. Nie brakuje wśród dzieci wielbicieli układania puzzli. Z myślą o dzieciach powstają barwne i bajkowe wzory w różnych wariantach.

Puzzle dla najmłodszych

Już najmłodsze szkraby mogą cieszyć się z układania puzzli. Na początku są to kilkuelementowe puzzle, które charakteryzują się dużymi elementami i charakterystycznymi kształtami. Maluszek przy układaniu próbuje dopasować odpowiednie elementy, dzięki czemu zaczyna kreatywnie myśleć. Puzzle te dedykowane są dla dzieci, które ukończyły pierwszy rok.W tej kategorii wiekowej można wyróżnić nieskomplikowane puzzle układanki dwu i kilkuelementowe oraz miłe i przyjazne w dotyku puzzle piankowe.

Zaletą puzzli dla najmłodszych są:

– bezpieczne duże elementy

– kolorowe obrazki

– proste wzory

Puzzle dla starszych dzieci

Z czasem gdy dziecko rośnie puzzle dla najmłodszych można zastąpić bardziej skompilowanymi układankami, które mają od 24 do tysięcy elementów. Ilość elementów powinna być dostosowana do wieku dziecka i jego możliwości. Na rynku pojawiło się sporo nowych propozycji dzięki, którym układanie puzzli weszło na nowy wyższy poziom.

Można wyróżnić kilka rodzaj puzzli dla starszych dzieci m.in:

– puzzle 3D

– puzzle 4D

– puzzle przestrzenne

– puzzle zwierzęta o nieregularnych kształtach

– puzzle kuliste

Zalety układania puzzli

Bez względu na wiek puzzle od wielu pokoleń cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci. Uczą cierpliwości i dążenia do celu. Sprawiają, że dziecko koncentruje się na zadaniu. Ćwiczy kreatywne myślenie i spostrzegawczość. Puzzle sprawiają, że dzieci ćwiczą wyobraźnie. By dopasować konkretny element układanki muszą przetworzyć w głowie dany kształt i sprawdzić czy będzie pasować na wybranym miejscu. Przy puzzlach przestrzennych dodatkowo dzieci rozwijają myślenie przestrzenne.

Puzzle dobrane do wieku dziecka sprawią mu wiele radości i przyczynią się do rozwoju myślenia. Wspólne układanie puzzli z dzieckiem może zacieśnić więzy rodzinne.